I går eftermiddag hängde jag på Högskolan i Gävle och var med på invigningen av nya hus 45, ”Forskarhuset”. För vår region är det som sker i det här huset mycket viktigt. Bland annat sker en utbildning i materialteknik, något som det efterfrågats kunniga inom. Varje gång jag är på HiG vill jag plugga plugga plugga mera! En likadan robot som den jag står bredvid fick vi jobba med när vi på lärarutbildningen hade teknik, back in the days. Vidare en bild på hur mingelkäk kan se ut. Jag provade inte ens. Inte så förtjust i sånt, och säkert var det mest kött.
Spenderade jag totalt 8,5 timmat hos polisen. Två på förmiddagen då jag fick en genomgång av fakta och arbetssätt och det jag här kallar Sambandscentralen. Detta för att förbereda mig för kvällspasset som jag ”gick på” efter klockan 18 och satt med två olika duktiga operatörer som hanterade inkommande samtal. Från de egna poliserna i yttre tjänst, men också aktua och mindre akuta från gävleborgsborna.
På förmiddagen fick jag veta att det skulle bli lite extra snurr eftersom det var fullmåne. Jag såg förmodligen ut som en fågelholk. Men, under kvällen styrkte operatörerna samt inringande poliser att det var en fullmånekväll. Några av de människor som inte mår så bra, mår då lite extra dåligt. Jag köper det. Jag som inte tror på nästan något man inte kan ta på eller se med svepelektronmikroskåp om det inte är gravitationen vi pratar om, har själv svårt att sova vid fullmåne.
Vidare är det enkelt att konstatera att alkoholen plockar fram det sämsta hos människor. Vi sargar vårt samhälle hårt med alkoholen. No news kanske.