Vem och varför?

Tidningen Fokus har det här som framsida. Det är ju skönt eftersom jag brukar säga samma sak. När breott begås och det är av en kvinna så faller jag ihop i en förvånad hög. Innan en misstänkt gärningsman fångats i Malmö nu med, de letade en man. Inget annat diskuterades. Jag trodde aldrig nåt annat heller. Och en man har de gripit. I artikeln i tidningen berättas det vi redan vet, män gör 90 procent av alla våldsbrott och de kan begå det mot lite random people. Kvinnor som begår vådsbrott gör det mot mannen eller de egna barnen. Och har oftast själv blivit utsatt för något.

GD har en käck liten ledartext om alla som hatar invandrare och vill hävda att de begår alla brott. Visst är de överrepresenterade i statistiken. Det vet vi. Det finns rapporter på det. Det är ingen kiskvältare. Och man kan fundera på varför. Krasst sett är det fattiga människor som begår brott. De som växer upp allra fattigast i Sverige i dag är barn till ensamstående mammor medinvandrarbakgrund. Hälften av de barnen har det fattigt. Det sociala spelet gör mest troligt att de lättare hamnar snett än kidsen från posha Villastan. Lösning, minska klassklyftorna!

Men vad är skälet till att gruppen män är helt sjukt överrepresenterad bland kriminella? Så vansinnigt mycket att vi knappast ens pratar om det. Vad finns det för sociala mönster som gör män våldsamma (och annat)?

Menade man allvar med att vilja minska kriminaliteten vore ju det nyckeln, att prata om varför män som grupp är så farliga? Men det är väl tämligen ointressant eftersom de som är rasister/främlingsfientliga/sverigedemokrater och liknande mest är … män.

Och visst var det så att SDs starke MAN i Gävle är dömd för misshandel? Ja.