Det tröttsamma sommarpysslet

Jag vägrar ägna mig åt sommarpysselför tjejer som fyller tidningar och annonsblad nu och en månad bakåt. Badkläderspecial och hur man bäst gör sig brun.

I varenda tidning finns specialuppslag med baddräkter och bikinis, ibland efter kroppsform. Vad man ska ha om man är liten och satt och vad som passar om man är lång och platt.

Så boring. Vill jag inte längre använda det som finns hemma går jag till Stadium och hugger första bästa.

Det andra är evinnerliga beskrivningar av hur kroppen ska peelas och smörjas för att lystra i brunt. Jag har gjort några tappra försök med brun utan sol. Olika varianter. Det ser alltid, alltid märkligt ut. Trots att jag följt alla dessa råd exakt. Sedan nåt år tillbaka sysslar jag inte med att vilja bli brun alls. Det är inte hälsosamt. Inte så snyggt heller råkar jag tycka. Och förbannat tråkigt att ligga still och pressa som nån dokusåpabrud. Som skiter i det vi har lärt oss i VeckoRevyn, att brännan blir jämnare om man rör på sig.

Det jag däremot tycker är viktigt, men det gäller året om, är fräscha fötter.