Företagarna gillar inte kollektivavtal

Inget kollektivavtal – fritt fram att utnyttja

Relaterat

Thomas Wanke, Företagarna Gävleborg, uttrycker i en debattartikel (17/2) bestörtning över att många ställer sig negativa till företag utan kollektivavtal.
Det är inte särskilt konstigt Thomas. Ett företag som tecknar kollektivavtal förbinder sig att tillhandahålla avtalsenlig lön och ob-erättning bland annat. Ett företag utan avtal kan till exempel sänka lönen när som helst. I tider av arbetslöshet skulle ett scenario kunna uppstå där arbetsgivare utan skrupler utnyttjar människor som får arbeta till mycket låga löner. Kollektivavtalen hejdar detta. Att jag som socialdemokrat inte vill att människor ska utnyttjas till låga löner är igen överraskning, men det är bra att det i debatten blir tydligt att det finns de som förespråkar en modell som främst gynnar företagaren.
Wanke hävdar utan källhänvisning att lönen MÅNGA GÅNGER är högre för medarbetare i företag utan kolletivavtal. Återkom med tydigare uppgifter.
Jag tycker precis som Wanke att företag och jobben de genererar är hur bra som helst. Jag kan absolut hylla det. Företagande är krävande och många gånger osäkert varför mitt parti i sina riktlinjer har förslag på utökad trygghet för företagare.
Men jag kan inte se ett enda skäl till varför en företagare inte skulle vilja teckna kollektivavtal. Särskilt inte om det är som Wanke skriver, att många erbjuder bättre villkor än avtalen. Det finns inget som förhindrar det, det anger bara en miniminivå.

Elin Lundgren, Socialdemokraterna

Insändare från Arbetarbladet förra veckan.