Lindström om oss och djuren

I Aftonbladet skriver Fredrik Lindström bra om vårt tankesätt om att äta djur. Vilka vi äter och inte.

Älskar att läsa kommentarer på sådant. Förutom kommentarerna i sig har jag mycket svårt för detta med smeknamn, bara för att man råkar röra sig på nätet. Heter jag Elin heter jag Elin. Inte ”horselover” eller ”silverstare” eller ”plopp saltlakrits”.

Min uppfattning är att män som grupp har svårare när människor bryter mot normen. De är mer homofobiska och långt oftare sverigedemokrater.

De har också lätt svårast med att jag (och andra) är vegetarianer. Senast för två timmar sedan uppmanades jag att lätta på mina principer och åtminstone äta lite fisk till lunch. Jag ruckar aldrig på några principer, svarade jag.

De har också otroligt svårt med att inte alla vill supa sig fulla och dumma.

Nästan inga män tål mig, för jag är allt de inte förstår. (men jag lever helt okej med det)