Men släpp ut korna!


Riktiga kor i utemiljö. Närby 2007.

Såg nyheterna nyss och blev GALEN. Jan Andersson som säger sig företräda de svenska mjölkbönderna vill slippa undan kravet på att kor måste få komma ut minst två månader per år. Han hävdar att korna mår bättre av det. De gillar konstmat bättre än gräs.

Jag mår illa av den här djurindustritanken. Andersson var iofs tydlig med att det var en ekonomisk fråga, så han hymlade inte. Kommersiella intressen är intressen som inte riktigt går i takt med etiken. Djuren kan inte tala för sig själv och jag är bergis på att varje ko väljer möjligheten att få vistas utomhus. De älskar utomhus!

En veterinär i studion tog död på allt Andersson sade och berättade att kor som får vara ute har MYCKET bättre hälsa.

Det känns bra att inte äta kött, och därmed inte konsumera en industri som alltför ofta hoppar etiken. Hur är människan funtad?