Jag har ingen säng nu.
Jag och min sambo (!!) sover på varsin madrass på golvet. Det är ingen bra kombo med att vara sjukt stel efter flytten. Det vanligaste som yttras när man ska upp eller ner på madrassen är spontanta utrop med anspelning på smärta.
Det är också kyligt i lägenheten och det blir inte bättre av att det är tretton grader kallt ute. Alltså sova med mycket kläder och dubbla täcken. Och filtar. Problem när man inte har så många.
Ljud runt om som man inte känner igen. Jobbigt att gå upp om man ska kissa för man vet att man kommer att gå in i något, särskilt jag som är den mest närsynta du känner.
Alltså precis som på läget. Utom den störiga typen som ska låta hela natten och det är ju alltså ett bra läger.
Inatt drömde jag att Ulrica Messing skulle vara idrottslärare på min skola. Och jag var elev på skolan. Hon hade orange byxor och gul huvtröja samt obligatorisk pipa runt halsen. Plus att hon såg mycket glad ut. Och frisk. Så där som hon gör på omslaget till Tove -hem och trädgård just nu.