Korta grejer

Gunilla hade skickat arbetet vi gjorde i geografi B med posten. Jag fick C på kursen som handlade både om det här och även tentan som var lite pinsam. Så jag är nöjd.

Varför är svenskar så tröga? Hur länge ska man ha passerat gator och ändå inte förstått att det inte fortare blir grön gubbe för att man trycker upprepade ggr?

Och sen… idag är Jimmy Nordin i tidningen igen. Pratar om sitt parti. Som fick omdömet "Ingen ideologi, mest åsikter", som GD skrev. Så är det. Han vill tex bomma Systembolaget. Lever i stenålderstron om att det är bra.

Talar om ordning och reda i skolan. Tror Jimmy att han själv sluppit hamna i trubbel i vuxenlivet om han fått en bokstav på sin ordning när han var yngre? Varför tror folk att de som inte sköter sig skulle sköta sig om de fick ett betyg som visade dålig. De bryr dig inte för att det är trubbel på andra ställen än i skolan. Det kan man inte betyga bort.